Sklady budúcnosti porastú do výšky

DECEMBER 4 I 2019
I

Vertikálne (viacposchodové) sklady sú u nás stále menej známym pojmom, keďže boom logistických parkov sa tu deje výhradne na horizontálnej úrovni, no vo svete to už nie je žiadne tabu.

 

Prečo práve vertikálny sklad?

Za boomom výstavby vertikálnych skladov stojí bezpodmienečne neuveriteľný nárast eshopov a dopyt po online nakupovaní. Sklady sa tak snažia priblížiť čo najbližšie k svojim zákazníkom, a tak sa logistické parky objavujú ako huby po daždi v tesných blízkostiach miest, na ich okrajoch či dokonca v mestských častiach. Práve tento trend rozvoja mestskej logistiky dal vzniknúť práve viacposchodovým skladom. V porovnaní s dostupnosťou pozemkov mimo mesto, mestské lokality sú limitované rozlohou a navyše stavby na nich musia korešpondovať s okolitou architektúrou a nenarúšať krajinu.

Tento fenomém pochádza z USA a Ázie, no ani Európa nezaostáva za týmto trendom. Sklady tohto typu už existujú napríklad v Paríži, kde developer vybudoval na viacerých poschodiach mestské multimodálne logistické centrum Sogaris, v rámci ktorého nájdete aj hotel a kongresové centrum. Otázkou zostáva, či stavby tohto typu sú naozaj vhodným riešením modernej logistiky.

 

Plánujete výstavbu skladu alebo haly?

V prípade, že riešite projekt výstavby haly, skladu, prístavby alebo nadstavby, neváhajte sa na nás obrátiť. Radi s vami prekonzultujeme všetky varianty vhodných riešení a zdarma vám vypracujeme cenovú ponuku na mieru.